60 Ay Vadeli Borç Yapılandırma Kredisi Başladı – Detayları

Resmi gazetede yayımlanan kanunla bankaların 2019 yılında verecekleri kredi vadelerinde değişiklik yapıldı. Yeni düzenleme, tüketici kredisi vade sayısını 48 aydan 60 aya, taşıt kredisini 60 ve 48 aya sınırlarken, bilgisayar, cep telefonu, tabletler içinde yeni vade sınırlaması getiriyor. Ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yeni düzenleme daha önce kredi çekmiş ve ödemeye devam edenleri de ilgilendiriyor. Eskiden kredi çekenler 60 aya kadar vadeden yararlanabilecekler.

60 ay vadeli kredi yapılandırma nasıl olacak?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yayınladığı tüketici kredi vadelerine ilişkin bildiri kredi alacakları sevindirmişti. BDDK yönetmeliğe geçici bir madde ekledi.

Buna göre daha önceden 36 ay vadeli kredi almış olanlar, bankalardan bu krediyi 60 aya kadar uzatabilecekler. İhtiyaç kredisi alan ve ödemede zorluk çekenleri ilgilendiren maddeye göre borçlunun yapılandırma talep etmesi gerekiyor ve en fazla 60 ay ile sınırlandırılıyor.

Bu noktada iki önemli sorun çıkıyor. İlki yapılandırılacak olan kredinin yeni faiz oranı ne olacağı, ikincisi ise bankaların borç yapılandırmaya zorunlu olup olmaması.

60 ay vadeli borç yapılandırma faiz oranları

Eski kredi borcunu yapılandırmak isteyenler maalesef ilk faiz oranlarından yararlanamayacaklar. Yani kredi borcu yapılandırmada kullanılacak faiz oranı bankanın onay vereceği tarihteki faiz oranı olacak. Güncel faiz oranlarının yüksekliği tüketicileri bir hayli zorlayacak gibi görünüyor.

Borç yapılandırma - 60 ay kredi - Eski kredilere yapılandırma
Tüketici kredisi 60 ay yapılandırma

Yeni faiz oranlarıyla yapılandırılacak kredinin taksitleri hemen hemen ilk çekilen kredinin taksit oranlarına yaklaşan miktarlarda olacaktır. Bu konuda bir düzenleme olması tüketicilerin avantajına olacak bir durum olarak gösteriliyor.

Fakat 2019 yılı başlarında kredi çeken vatandaşlar için durum tam tersi gibi görünüyor. Çünkü yılbaşında yüksek faizle kredi çeken vatandaşlar, hem daha düşük faiz oranlarıyla kredi alabilecek hem de vade sayısını arttırabilecek.

60 ay vadeli kredi yapılandırma başvurusu nasıl yapılacak?

Daka önce kredi çektiğiniz bankaya giderek kredi borcu yapılandırma başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka tarafından kredi notu gibi etkenler değerlendirilerek, finansal geçmişiniz temiz ise kredi başvurunuza banka tarafından onay verilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.