Güncel Kredi Kartı Haberleri ve Ayrıntılı Makaleler

Kredi Kartı Haberleri

Kredi kartı, yaygın kullanıma sahip bir nakit ödeme ve borçlanma aracıdır. Bankalar tarafından müşterilerine, belirlenmiş miktarda limit dahilinde, dönem içinde tüm ödemelerinde veya nakit çekimlerde kullanılması için verilmektedir.

Kredi kartı sayesinde banka müşterileri, pos cihazlarından veya internetten yapacakları alışverişlerde nakit para yerine tek seferde veya taksitle ödeme imkanı bulabilirler.

Kredi kartı sayesinde dönem içerisinde yapılan alışverişlerde faizsiz olarak ödeme yapılmaktadır. Dönem sonunda yapılan harcamaların toplam tutarı belirlenir ve kredi kartı ekstresi çıkar. Önceden belirlenmiş olan bu tarih, hesap kesim tarihi olarak adlandırılır.

Dönem sonunda çıkan ekstrenin bir son ödeme tarihi vardır. Kredi kartı ekstresinde çıkan borcun son ödeme tarihinde ödenmesi gerekmektedir.

Kredi kartının dönem sonunda çıkan borcunun tamamının ödenememesi durumunda, en azında asgari ödeme tutarı ödenmesi gerekir. Daha fazla faiz işlememesi ve kredi notuna olumsuz olarak yansımaması için oldukça önemlidir. Asgari ödeme tutarları belirli formüllere bağlı olarak hesaplanır.

Kredi kartı sahibi olmak için 18 yaşını doldurmuş ve bir gelire sahip olmak gerekmektedir. Her kartın üzerinde bir kredi kartı numarası bulunur. İnternet ve mobil alışverişlerde istenilen bilgilerin arasında yer almaktadır.

Kredi kartları kategorisinde, konuyla ilgili güncel haberler, ayrıntılı inceleme ve karşılaştırma makalelerine yer verdik.