Kredilerde 60 Ay Vade Dönemi Başladı

Bir süredir gündemde olan kredi vadelerinin arttırılmasıyla ilgili düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeyle birlikte ihtiyaç kredilerinde vade oranı 60 ay olarak güncellendi. Değeri 120.000 TL’ye kadar olan otomobillerde taşıt kredisi vade oranları 48 aydan 60 aya uzatıldı.

İhtiyaç kredisi alacaklara 60 ay vade olanağı

Tüketici kredilerinde almak isteyenlere yapılan 36 aya kadar vade oranı arttırılarak 60 aya uzatıldı. Böylece artık ihtiyaç kredisi ananlar 60 aya kadar taksit seçeneğinden yararlanacaklar.

60 ay vadeli ihtiyaç kredisi - cep telefonu - taşıt - konut - bilgisayar - tablet
Tüketici kredileri 60 ay vadeye çıkartıldı

Vadelerin uzatılması, beraberinde maliyetinde artması demek oluyor. Bu konuda tüketicilerin dikkatli olması ve çok iyi hesap yaptıktan sonra karar vermesi gerekiyor. 30.000 TL’lik bir kredi başvurusunda 36 ay vadede toplam maliyet yaklaşık 45.000 TL çıkarken,  60 ay vadede bu rakam yaklaşık 55.000 TL’ye kadar artıyor. Buda 10.000 TL’lik bir maliyet artışı demek oluyor.

Kredi vadelerinin arttırılması alınabilecek kredi miktarının da artmasına neden oldu.  Daha önce 36 aya göre hesaplanan maksimum alınabilecek kredi miktarı 60 ay olarak hesaplanınca artış göstermektedir. Bu konuda maaşa göre kredi başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Taşıt kredilerinde 60 ay vade dönemi

Otomobil alacaklar içinse kredi vadeleri belirli şartlara göre artış gösterdi. 120.000 TL’ye kadar fiyatı olan taşıtlarda vade sayısı 48 aydan 60 aya çıkartılırken, 120.000 TL üzerinde fiyata sahip araçlarda vade oranı en çok 48 ay olarak belirlendi.

Kredi kartı taksit sayıları durumu

Yeni düzenleme kredi kartı kullananları da ilgilendiriyor. Bilgisayara alımlarında taksit sayısı 6 aydan 12 aya çıkartıldı. Tabletlerde ise kredi kartına taksit sayısı 6 ay ile sınırlı tutuldu.

Taşımacılık sektöründe yapılan harcamalarda 6 ay olan taksit sayısı 12 aya çıkartılırken, sosyal ve sağlık hizmetleri, yurt içi seyahat acenteleri harcamalarında 9 olan taksit sayısı 12 aya çıkartıldı.

Kredi kartı ile genel olarak 9 ay olan taksitlendirme sınırı 12 ay olarak belirlendi.

Bilgisayar ve tablet alımlarında kredi vadesi

Bildiğiniz gibi teknoloji ürünleri satan firmalar bilgisayar ve tablet alımlarında müşterilerine kredi kullandırabiliyor. Bilgisayar alımında 6 ay olan vade sınırı 12 aya çıkartılırken, tablet alımlarında kullanılan kredi vade sayısı 6 ay olarak belirlendi.

Cep telefonlarında vade oranları

Kredi ile cep telefonu alacaklar için yeni sınırlamalar mevcut. Buna göre 3.500 TL ye kadar fiyatı olan cep telefonları için alınacak kredilerde vade sayısı 12 aya çıkartılırken, fiyatı 3.500 TL’den yüksek olan cep telefonları için kullanılacak kredi vade oranı 6 ay olarak sınırlandı.

Eski kredilerde vade arttırımı

Halihazırda kredi çekmiş ve ödemesi devam eden kişiler, istediklerinde bankalarla anlaşarak kredi borçlarını 60 aya çıkartabilecekler. Bununla ilgili haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.