Ne Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama: Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim

Kredi ihtiyaçları için bankalara yolu düşenlerin en çok merak ettiği maaşa göre kredi hesaplama işlemi aslında oldukça basit bir yöntemdir.  Başvuru sahipleri için aslında alacakları maksimum kredi miktarı yasalarca belirlenmiştir. Bankalarda bu kurallar doğrultusunda müşterilerinin aylık maaşa göre kredi miktarlarını belirlerler.

Bankaların müşterilerine verebilecekleri kredi limiti aylık gelirlerine göre belirlenir. Bu nedenle fazla kredi talebinde bulunan kişilerin ret cevabı almaları muhtemeldir.  Bankalar için bu başvurular bir risk teşkil ettiği gibi, müşterinin ödeyebileceğinden fazla kredi almasını istemezler.

Kredi başvurularında istenilen kredinin yüksek olması yanında kişilerin başvuru sırasında başka bir kredi ödeyip ödemediği de önemli bir etkendir. Bununla beraber kişilerin kredi notu önemli bir etken olarak görünür. Düşük olan kredi notuna sahip kişilerin kredileri onaylanmazken, bankalar kredi notu yüksek olan kişilere kredi vermeyi tercih ederler.

Maaşa göre çekilebilecek kredi miktarı

Çekebileceğiniz kredi miktarı, aylık toplam gelirinize göre değişiklik gösterir. Genel olarak maaşın %50 sini geçmeyecek şekilde kredi taksitleri ayarlanır.  Bankalar verebilecekleri toplam kredi miktarını hesaplarken bu yöntemi kullanırlar. Burada önemli olan hanenizde elinize geçen aylık toplam gelir miktarıdır. Gayri menkul kiraları, düzenli para aldığınız başka kaynakların toplamı , yaptığınız ek işler ve maaşınız aylık gelirinizi oluşturur. Tabi bunları resmi olarak bankaya gösterebilmeniz gerekmektedir. Banka aylık toplam gelirinizi hesapladıktan sonra başvurunuzu değerlendirir ve aylık taksiti gelirin en fazla %50 sini oluşturacak şekilde kredi miktarını belirler. Kredi notunuzun düzgün olduğunu ve başka bir kredi ödemeniz olmadığını düşünerek alabileceğiniz maksimum maaşa göre kredi miktarı ortaya çıkacaktır.

maaşa göre kredi hesaplama
maaşa göre kredi hesaplama

Maaşın ne kadarına kredi verilir

Hemen bir örnekle maaşa göre kredi limiti hesaplama yapalım. Diyelim ki aylık 2.500 TL maaş alıyorsunuz. 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi başvurunuzu yaptınız. Başvurunuz sırasında faiz oranının %1,94 olduğunu farz edelim. Bu durumda ödeyebileceğiniz aylık maksimum kredi miktarı 1.250 TL olacaktır. Bu durumda bankanın size vereceği kredinin toplamı 30.245 TL olur. Siz ise bankaya toplamda 45.200 TL gibi vergiler dahil bir para ödersiniz.

Sonuç olarak verdiğimiz örnekteki gibi 2.500 TL gelir sahip bir kimsenin alabileceği maaşa göre kredi limiti maksimum 30.000 TL civarında olacaktır.

Kredi notunun kredi miktarındaki etkisi

Kredi ve kredi notu birbirinden ayrılmaz ikili gibidir. Geçmişteki finansal yaşantınız doğrultusunda kredi notunuz ortaya çıkarken, gelecekte de ihtiyacını doğrultusunda başvurduğunuz krediye de kredi notu etki etmektedir. Bu nedenle bilinçli bir tüketici olmak her zaman karşımıza çıkan önemli bir faktördür.

Kredi notunun yüksek olması kredinizin onaylanmasını olumlu yönde etkileyeceği halde, kredi notunun düşük olması kredi başvurusunda ret yeme ihtimalinizi arttıracaktır.

Sonuç olarak; bankalar her müşterisi için aylık gelire göre hesaplama yapmaktadırlar. Bu gelirin içinde bulunan maaşa göre kredi limiti değişiklik göstermektedir. Bankalar müşterilerine kredi verirken ödeyebileceği miktarı vermeyi tercih edeceklerdir. Buda aylık toplam gelirinin %50 si olarak üst sınır belirlenmiştir.

1 yorum
  1. Serap diyor

    3000 lira maaş alıyorum. bir yere borcum yok. acil krediye ihtiyacım var. hemen kredi alabilirmiyim. ne kadar kredi alırım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.